ESMU AKCIONĀRS
AS “Rīgas starptautiskā autoosta” reģistrācijas informācija un cita juridiskā statusa informācija
AS “Rīgas starptautiskā autoosta” (turpmāk – RSA) vispārējā reģistrācijas informācija:
- Reģistrācijas Nr.: 40003361404
- PVN reģistrācijas Nr.: LV40003361404
- SEPA identifikators: LV98ZZZ40003361404
- Reģistrēta LR Uzņēmumu reģistrā: 06.10.1997.
- Reģistrēta LR Uzņēmumu reģistra Komercreģistrā: 27.09.2004.
- Apmaksātais pamatkapitāls: 426 854,00 EUR
- Juridiskā adrese: Prāgas iela 1, Rīga, LV 1050
- Nacionālajai drošībai nozīmīga komercsabiedrība, reģistrēta: 15.06.2023.
Nasdaq CSD SE (depozitārijs) informācija:
- ISIN kods: LV0000102069
- Vērtspapīru veids: akcijas
- Vērtspapīru skaits: 4 268 540
- Minimālā norēķinu vienība: 1
- Iegrāmatošanas datums: 05.01.2024.
AS “Rīgas starptautiskā autoosta” ir privāta akciju sabiedrība.
Akcionāriem būtu svarīgi zināt, ka RSA ir divas I kategorijas autoostas – Rīgas starptautiskā autoosta un Jelgavas autoosta. Rīgas starptautiskā autoosta ar būvēm un zeme zem tām ir AS “Rīgas starptautiskā autoosta” īpašums, bet Jelgavas autoosta tiek nomāta no Jelgavas pašvaldības.
RSA piederošajai teritorijai Rīgā, Prāgas ielā 1, ir piešķirts kritiskās infrastruktūras statuss, bet uzņēmums ir reģistrēts kā nacionālajai drošībai nozīmīga komercsabiedrība, abi šie statusi uzliek uzņēmumam un tā īpašniekiem (akcionāriem) papildus pienākumus, kas ir saistīti gan ar īpašumtiesību maiņas speciālas kārtības ievērošanu, gan atsevišķu uzņēmuma pārvaldības funkciju un ikdienas saimnieciskās darbības funkciju īstenošanu.
RSA akciju iegrāmatošana, sākot ar 2024.gada 2.janvāri, notiek atbilstoši Komerclikuma nosacījumiem par dematerializētu akciju iegrāmatošanu centrālajā vērtspapīru depozitārijā (Nasdaq CSD SE).
Kā es varu sazināties ar AS “Rīgas starptautiskā autoosta”? Kā AS “Rīgas starptautiskā autoosta” sazināsies ar mani, esmu akcionārs?
RSA saziņu ar akcionāriem organizē, izmantojot RSA pieejamās saziņas formas:
- Ar e-pasta starpniecību, nosūtot informāciju par akcionāru sapulces sasaukšanu vai citiem akcionāriem svarīgiem jautājumiem uz akcionāra norādīto e-pasta adresi (šīs Kārtības 2.2.punkts);
- Izvietojot paziņojumus RSA interneta vietnē www.autoosta.lv sadaļā “Akcionāriem”;
- Atsevišķos gadījumos nosūtot informāciju parasta pasta sūtījuma veidā uz RSA rīcībā esošo akcionāra norādīto korespondences adresi, ja nav pieejami iepriekš norādītie paziņošanas varianti.
Akcionāriem saziņai RSA piedāvā izmantot šādus saziņas variantus:
- RSA e-pasts saziņai: [email protected] vai [email protected] ;
- Adrese pasta sūtījumiem: Prāgas iela 1, Rīgā, LV 1050;
- Saziņa pa tālruni vai klātienē iespējama RSA darba laikā (darba dienās no plkst. 08:30 līdz 16:30), tālrunis: +37167503646, klātienē: Prāgas iela 1, Rīga, 4.stāvs (vēlama iepriekšēja vizītes pieteikšana).
Kā es varu piedalīties AS “Rīgas starptautiskā autoosta” darbībā, esmu akcionārs?
- Akcionārs ir sabiedrības viens no īpašniekiem, un galvenā akcionāra dalība sabiedrības darbā ir akcionāra piedalīšanās akcionāru sapulcēs un lēmumu pieņemšanas procesā.
- Akcionāram būtu savlaicīgi jāiepazīstas ar izsludinātās akcionāru sapulces darba kārtības jautājumiem un www.autoosta.lv sadaļā “Akcionāriem” ievietotajiem akcionāru sapulces materiāliem. Līdz akcionāru sapulcei tiek izsludināta iespēja tikties ar RSA Valdi konkrētu akcionāru sapulce izsludināto jautājumu noskaidrošanai (informācija par tikšanās laikiem tiek norādīta informācijā par akcionāru sapulces sasaukšanu un www.autoosta.lv sadaļā “Akcionāriem”).
- RSA valde ir atvērta akcionāru idejām un piedāvājumiem RSA saimnieciskās darbības organizēšanai, ja akcionārs savu ideju vai piedāvājumu noformēs rakstiski, saimnieciski pamatos (vēlams, pievienojot idejas, piedāvājuma realizācijas finansiālo aprēķinu), nosūtīs elektroniski parakstīta dokumenta formā uz RSA e-pastu: [email protected] . RSA Valde tomēr patur tiesības ideju, piedāvājumu realizēt vai nē, vai uzaicināt akcionāru idejas, piedāvājuma realizācijai.
Kā es saņemšu informāciju par akcionāru sapulces sasaukšanu?
- Akcionāru sapulces sasauc RSA Valde, atbilstoši nosūtot akcionāriem savlaicīgu uzaicinājumu jeb informāciju par akcionāru sapulces sasaukšanu, vietu, laiku, darba kārtību un norādot piekļuves paroli RSA interneta vietnes www.autoosta.lv sadaļas “Akcionāriem” slēgtajā daļā (šeit aktuāli tiek ievietoti visi akcionāru sapulces darba kārtības jautājumu materiāli un lēmumu projekti). Vienlaicīgi RSA interneta vietnē www.autoosta.lv sadaļā “Jaunumi” un sadaļā “Akcionāriem” tiek izvietota informācija par akcionāru sapulces sasaukšanu. Laikā no akcionāru sapulces izsludināšanas līdz akcionāru sapulcei www.autoosta.lv, to atverot, parādīsies informācijas baneris ar atgādinājumu par akcionāru sapulces sasaukšanu.
Kā es saņemšu informāciju par akcionāru sapulces sasaukšanu?
- Akcionāru sapulces sasauc RSA Valde, atbilstoši nosūtot akcionāriem savlaicīgu uzaicinājumu jeb informāciju par akcionāru sapulces sasaukšanu, vietu, laiku, darba kārtību un norādot piekļuves paroli RSA interneta vietnes www.autoosta.lv sadaļas “Akcionāriem” slēgtajā daļā (šeit aktuāli tiek ievietoti visi akcionāru sapulces darba kārtības jautājumu materiāli un lēmumu projekti). Vienlaicīgi RSA interneta vietnē www.autoosta.lv sadaļā “Jaunumi” un sadaļā “Akcionāriem” tiek izvietota informācija par akcionāru sapulces sasaukšanu. Laikā no akcionāru sapulces izsludināšanas līdz akcionāru sapulcei www.autoosta.lv, to atverot, parādīsies informācijas baneris ar atgādinājumu par akcionāru sapulces sasaukšanu.
Kādas var būt akcionāru sapulces?
Iespējamie akcionāru sapulču varianti:
-
- Kārtējā akcionāru sapulce, parasti tiek sasaukta reizi gadā iepriekšējā gada pārskata apstiprināšanai, valdes un padomes ziņojumu apstiprināšanai, lēmuma par iepriekšējā gada peļņas izlietošanu;
- Ārkārtas akcionāru sapulci, sasauc valde pēc savas iniciatīvas vai tad, ja to pieprasa padome, revidents vai akcionāri, kuri kopā pārstāv ne mazāk kā vienu divdesmitdaļu no sabiedrības pamatkapitāla;
- Īpašos gadījumos sasaucamā akcionāru sapulce – ja sabiedrības zaudējumi sasniedz vismaz pusi no sabiedrības pamatkapitāla vai arī sabiedrībai ir ierobežota maksātspēja (konstatētas vai draud iestāties maksātnespējas procesa pazīmes), mērķis – lemt par tiesiskās aizsardzības procesa pieteikuma iesniegšanu, sabiedrības darbības izbeigšanu vai likvidāciju, reorganizāciju, pamatkapitāla izmaiņām vai, lai pieņemtu citu lēmumu sabiedrības saimnieciskā stāvokļa uzlabošanai.
Vai man jāpaziņo par izmaiņām kontaktinformācijā? Vai man jāpaziņo par īpašumtiesību maiņu uz akcijām?
RSA akcionāriem ir pienākums ievērot Komerclikuma un Nacionālās drošības likuma un tam pakārtoto tiesību aktu ietvaros noteiktos pienākumus paziņot RSA un / vai saņemt Ministru kabineta piekrišanu (šo tikai tajā gadījumā, ja Jūsu akciju īpašumtiesības mainās par 5% un vairāk no kopējā akciju skaita) par akciju īpašumtiesību pāreju citai personai. Akcionāriem, organizējot akciju pirkuma – pārdevuma darījumus, jāievēro esošo akcionāru pirmpirkuma tiesības.
RSA akcionāriem tiek piedāvāta rakstiska paziņojuma forma izmaiņu reģistrēšanai akcionāru reģistrā. Akcionāra paziņojumu noformē un paraksta (ar drošu elektronisko parakstu vai personīgi) akcionārs, tā likumīgais pārstāvis vai pilnvarnieks. Akcionāra paziņojums ar pamatojuma dokumentiem iesniedzams RSA personīgi (ja tas noformēts papīra dokumenta formātā) vai, nosūtot e-pastā uz e-pastu: [email protected] (ja tas noformēts elektroniski un parakstīts ar drošu elektronisko parakstu).
RSA valde katrā akcionāru sapulcē informē (atgādina) akcionārus par akcionāru paziņošanas pienākumu un kārtību kādā tas realizējams.
Gadījumi, kādos akcionāram ir jāiesniedz paziņojums RSA:
- Kontaktadreses, tālruņa vai e-pasta maiņas gadījumā;
- Vārda vai uzvārda maiņas gadījumā;
- Īpašumtiesību maiņas gadījumā, ja īpašumtiesību maiņa nav notikusi pirkuma – pārdevuma darījuma rezultātā (piemēram, mantošanas kārtībā, dāvinājuma rezultātā u.tml.);
- Gatavojot akciju pirkuma – pārdevuma darījumu, lai ievērotu esošo akcionāru pirmpirkuma tiesības;
- Citos gadījumos, ko paredz Komerclikuma, Nacionālās drošības likuma un tam pakārtoto tiesību aktu normas.
Kāda būs akciju sabiedrības rīcība, ja akcionārs nav savlaicīgi iesniedzis informāciju?
Gadījumā, ja RSA konstatē, ka ir notikusi akciju īpašumtiesību pāreja, bet RSA nav saņēmusi atbilstošu akcionāra paziņojumu, RSA rīkojas šādi:
- Sazinās ar akcionāru, izmantojot RSA zināmo saziņai norādīto kontaktinformāciju;
- Sazinās ar komercbanku, kas norādīta Nasdaq CSD SE sarakstā kā banka, kurā konkrētajam akcionāram ir atvērts vērtspapīru konts, un pieprasa informāciju, lai iegūtu ziņas par izmaiņu pamatojumu;
- Gadījumā, ja RSA nav izdevies iegūt informāciju iepriekš aprakstītajā kārtībā, RSA Valde pirms katras akcionāru sapulces lemj par konkrētā akcionāra tiesībām piedalīties turpmākajās akcionāru sapulcēs, tiesībām tajās balsot, akcionāra tiesībām pretendēt uz RSA dividendēm;
- RSA valde, izvietojot akcionāru sarakstu pirms akcionāru sapulces, atbilstoši Komerclikuma nosacījumiem, sarakstā izdara atzīmi pretī konkrētā akcionāra vārdam, uzvārdam vai nosaukumam, norādot atbilstošo liegumu : “nav tiesības piedalīties balsošanā”, “nav tiesības piedalīties akcionāru sapulcē” vai citu, atbilstošu ierakstu tā brīža akcionāra aktuālajam tiesiskajam statusam.
DIVIDENDES
Kas ir DIVIDENDES un kad tās tiek aprēķinātas?
RSA Valde ne retāk kā reizi gadā sasauc kārtējo akcionāru sapulci, kur kā vienu no dienas kārtības jautājumiem iekļauj jautājumu par iepriekšējā pārskata gada peļņas sadali un dividenžu aprēķināšanu un izmaksu akcionāriem. Šajā sapulcē tiek nosaukts arī dividenžu izmaksas datums.
Kur un kā es saņemšu savas dividendes?
Dividendes, kas nav izmaksātas akcionāriem (akcionāri nav pieprasījuši, iesniedzot atbilstošu iesniegumu) no peļņas par periodu līdz 2022.gada 31.decembrim:
- Dividendes tiek uzglabātas RSA līdz brīdim, kamēr akcionārs vai tā pārstāvis, vai tiesību pārņēmējs iesniedz iesniegumu RSA dividenžu izmaksai;
Saņemto akcionāru iesniegumu izskatīšanu un dividenžu izmaksu RSA organizē vienu reizi ceturksnī pēc ceturksnim sekojošā mēneša 15.datuma:
- pēc 15.aprīļa (par saņemtajiem iesniegumiem no 01.janvāra līdz 31.martam),
- pēc 15.jūlija (par saņemtajiem iesniegumiem no 01.aprīļa līdz 30.jūnijam),
- pēc 15.oktorbra (par saņemtajiem iesniegumiem no 01.jūlija līdz 30.septembrim),
- pēc 15.janvāra (par saņemtajiem iesniegumiem no 01.oktobra līdz 31.decembrim).
- Dividendes, kas akcionāru neizņemtas glabājas RSA rīcībā 10 (desmit) gadus un vairāk, pāriet RSA īpašumā (Komerclikums, 161.panta (6) daļa). RSA Valde reizi gadā, ne vēlāk kā līdz 1.jūnijam (pēc kārtējās akcionāru sapulces), lemj par rīcību ar akcionāru neizņemtajām dividendēm (ieteikums – iesniegt iesniegumu par dividenžu izmaksu līdz tekošā gada 1.jūnijam).
Dividendes, kas tiek aprēķinātas un izmaksātas akcionāriem pēc akciju statusa maiņas uz dematerializētām akcijām (RSA 2023.gada 9.novembra akcionāru sapulces lēmums) un to turpmākas uzturēšanas centrālajā vērtspapīru depozitārijā (Nasdaq CSD SE), sākot ar 2024.gada 2.janvāri:
- Dividenžu saņemšanai akcionāram patstāvīgi jāatver vērtspapīru konts savā komercbankā un jāveic RSA akciju dereģistrācija;
- Dividendēm paredzētā kopējā summa (kā lēmusi kārtējā vai ārkārtas akcionāru sapulce) lēmumā noteiktā termiņā tiek pārskaitīta Nasdaq CSD SE. Nasdaq CSD SE, saziņā ar akcionāru komercbankām, pārskaita konkrētam akcionāram pienākošās dividendes uz konkrēta akcionāra kontu komercbankā;
- Dividendes, kas pienākas akcionāriem bez vērtspapīru konta, glabājas Nasdaq CSD SE līdz brīdim, kamēr konkrētais akcionārs veiks RSA akciju dereģistrāciju uz savu vērtspapīru kontu;
- Dividendes, kas neizmaksātas akcionāriem glabājas Nasdaq CSD SE 10 (desmit) gadus un vairāk, pāriet RSA īpašumā (Komerclikums, 161.panta (6) daļa). RSA Valde reizi gadā, ne vēlāk kā līdz 1.jūnijam (pēc kārtējās akcionāru sapulces), lemj par rīcību ar akcionāru neizņemtajām dividendēm.
VEIDLAPAS
AKCIJAS MAINA ĪPAŠNIEKU
Mantiniekiem
Kā rīkoties, ja esmu miruša akcionāra mantinieks? Kā rīkoties, ja esmu mantojumā saņēmis akcijas?
Miruša akcionāra akcijas un tiesības uz dividendēm pāriet mirušā akcionāra mantiniekiem, kuri mantojumu ir pieņēmuši, t.i., ir bijusi atvērta mantojuma lieta un, to pabeidzot, zvērināts notārs ir izdevis Mantojuma apliecību.
Parasti, ja mirušajam mantiniekam ir vairāk kā viens mantinieks, Mantojuma apliecībā mantošanai būs norādīts, ka konkrētais mantinieks manto ½ vai 1/3, vai kādu citu mantojuma domājamo daļu. Šādā gadījumā, lai konkrētā persona iegūtu īpašumā konkrētu skaitu RSA akciju vai konkrētu daudzumu RSA uzkrāto mirušā akcionāra dividenžu, mantiniekam ir jāuzrāda mantinieku starpā parakstīts līgums vai vienošanās, kur konkrēti norādīts cik kuram mantiniekam tiek piešķirts RSA akciju (konkrēts akciju skaits), uz kādu konkrētu dividenžu summu konkrētajam mantiniekam ir tiesības pretendēt (akcija ir nedalāms lielums un uz vienu akciju īpašumtiesības nevar būt piešķirtas vairāk kā vienai personai, t.i., akciju īpašumtiesības nav iespējams dalīt domājamās daļās, tāpat dividendes nav iespējams dalīt domājamās daļās).
Vēl varētu būt šādi varianti:
- mantošana testamentārā kārtībā, kur testamentā norādīts konkrēts konkrētam mantiniekam atstātais RSA akciju skaits vai norāde uz konkrētu daudzumu, konkrēts mantoto dividenžu apjoms vai norāde uz šo;
- spēkā stājies tiesas spriedums ar konkrētu norādi konkrētam mantiniekam mantojumā saņemt konkrētu RSA akciju skaitu un dividenžu daudzumu;
- citi Civillikumā norādītie mantošanas veidi.
RSA akciju pārņemšanai īpašumā, mantiniekam jāvēršas savā komercbankā, uzrādot mantojuma saņemšanu apliecinošus dokumentus, mantinieks atver vērtspapīru kontu, dereģistrē sev pienākošo RSA akciju skaitu, saņem sev piekrītošās dividendes, kas nav bijušas izmaksātas mirušajam akcionāram un glabājas Nasdaq CSD SE;
Lai saņemtu RSA uzkrātās mirušā akcionāra neizņemtās dividendes, jaunais akcionārs vēršas ar iesniegumu RSA (iesniegums var būt brīvas formas vai RSA sagatavota iesnieguma veidlapa dividenžu izmaksai), lūdzu sīkāk skatīties sadaļā “DIVIDENDES”.
Jaunajam akcionāram, iesniedzot RSA valdei paziņojumu par īpašumtiesību iegūšanu uz RSA akcijām, ir jānorāda jaunā akcionāra kontaktinformācija turpmākai veiksmīgai RSA saziņai ar jauno akcionāru, lūdzu sīkāk skatīties sadaļā “ESMU AKCIONĀRS”.
Akciju dāvināšana
Vai es varu savas akcijas dāvināt? Vai es varu saņemt akcijas dāvanā? Kur jāreģistrē akciju dāvinājums?
Akcionāri ir tiesīgi savas akcijas brīvi dāvināt, bet, ievērojot nosacījumus, ko īpašumtiesību maiņai nosaka Komerclikums un Nacionālās drošības likums.
RSA iesaka akcionāram iepriekš sazināties ar RSA, lai noskaidrotu vai RSA rīcībā nav uzkrātas akcionāram pienākošās dividendes par laika periodu līdz 2022.gada 31.decembrim. Dāvinājuma ērtākai noformēšanai RSA iesaka esošajam akcionāram sākotnēji atvērt vērtspapīru kontu komercbankā un dereģistrēt RSA akcijas savā vērtspapīru kontā, savukārt, dāvinājumu realizēt jau ar komercbankas starpniecību, noformējot dāvinājumu starp dāvinātāja un apdāvinātā vērtspapīru kontiem.
Jaunajam akcionāram iesniedzot RSA valdei paziņojumu par īpašumtiesību iegūšanu uz RSA akcijām, ir jānorāda arī jaunā akcionāra kontaktinformāciju turpmākai veiksmīgai RSA saziņai ar jauno akcionāru, lūdzu sīkāk skatīties sadaļā “ESMU AKCIONĀRS”.
Akciju pirkums vai pārdevums
RSA Statūtu 3.5.punkts:
“3.5. Tiek noteiktas pirmpirkuma tiesības esošajiem akciju īpašniekiem. Jebkurš akcijas pārdošanas darījums ir jāpiedāvā esošajiem akciju īpašniekiem pirmpirkuma kārtībā, paredzot termiņu viens mēnesis. Informācija par akcijas pārdošanas darījumu esošam akcionāram vai par akciju pārdošanas piedāvājumu pirmpirkuma kārtībā iesniedzama valdei.”
Vai es drīkstu brīvi pirkt vai pārdot savas RSA akcijas?
Pirkt un pārdot RSA akcijas drīkst tikai ievērojot esošo akcionāru pirmpirkuma tiesības, kā arī, iepriekš izvērtējot LR teritorijā spēkā esošos sankciju ierobežojumus un atsevišķos gadījumos Nacionālās drošības likumā un pakārtotajos tiesību aktos noteikto īpašumtiesību maiņas kārtību.
Vai komercbanka, kurā ir atvērts vērtspapīru konts, kontrolēs RSA akciju pirmpirkuma tiesību ievērošanu?
Nē. Akcionāram, kurš grib pārdot, un personai, kura grib pirkt, patstāvīgi jārūpējas par esošo RSA akcionāru pirmpirkuma tiesību ievērošanu.
Kas ir pirmpirkuma tiesības? Kā man jārīkojas?
Jebkurš akciju pirkuma pārdevuma darījums ir pakļauts RSA Statūtos noteiktajam atsavināšanas ierobežojumam – pirmpirkuma tiesību nodrošināšanai esošiem akcionāriem, ievērojot šādu kārtību:
- Akcionārs, kurš plāno pārdot savas akcijas vai to daļu, arī, ja akcijas paredzēts pārdot esošiem akcionāriem, iesniedz rakstisku paziņojumu RSA valdei, paziņojumā norādot:
- pārdošanai nodoto akciju skaitu;
- paredzētos pārdošanas nosacījumus;
- kontaktinformāciju potenciālajiem pircējiem;
- pirmpirkuma tiesību realizācijai jāparedz minimālais termiņš – viens mēnesis no paziņojuma izsludināšanas brīža.
- Akcionārs var paredzēt iespēju pircējiem nosaukt savu akciju cenu un pirkšanas nosacījumus;
- RSA Valde izsludina akciju pārdevuma piedāvājumu esošiem RSA akcionāriem RSA interneta lapā autoosta.lv sadaļā, kur tiek izvietota informācija akcionāriem;
- Gadījumā, ja uz vienādiem nosacījumiem, akcijas piesakās iegādāties vairāki akcionāri, akcijas tiek pārdotas, proporcionāli piederošo akciju skaitam, sadalot visiem pircējiem;
- Akciju pārdevējs, gadījumā, ja pirmpirkuma procedūras realizācijas laikā, mainīs (vai vēlas mainīt) pārdevuma darījuma nosacījumus, pārtrauc esošo pirmpirkuma procesu un piesaka pirmpirkuma procesu ar jaunajiem nosacījumiem no jauna;
- Tikai gadījumā, ja esošie RSA akcionāri neizmanto savas pirmpirkuma tiesības uz visām vai daļu no pārdošanā izliktajām akcijām Statūtos noteiktajā termiņā – viens mēnesis no izsludināšanas dienas, tad akcionārs, kurš pārdod akcijas, ir tiesīgs pabeigt darījumu (par visu vai nenopirktās daļas akciju) ar ārpus RSA akcionāru loka esošu personu un pārdot akcijas, bet tikai un vienīgi ievērojot to darījuma cenu un tos darījuma nosacījumus, kā bija norādīts esošiem akcionāriem izsludinātajā piedāvājumā;
- Gadījumā, ja akcionārs neievēro šajā punktā noteikto kārtību, RSA paziņo par šādiem darījumiem esošiem akcionāriem turpmākas rīcības noteikšanai, attiecīgi, jaunais akcionārs pie lēmumu pieņemšanas un dividenžu saņemšanas netiek pielaists līdz akcionāru sapulces lēmumam.
Gadījumā, ja Jūs plānojiet pārdot savā īpašumā esošās RSA akcijas, lūdzam savlaicīgi sazināties ar RSA, izmantojot sadaļā “ESMU AKCIONĀRS” norādīto komunikācijas kārtību.
Visiem akcionāriem savus piedāvājumus realizēt pirmpirkuma tiesības ir jāizsaka izmantojot RSA Valdes starpniecību.
Vai iespējams pārdot vai nopirkt RSA akcijas rīkojot izsoli?
Gadījumos, kad akcijas tiek pārdotas izsoles kārtībā, izsoles organizētājam un/vai akcionāram, kura akcijas tiek pārdotas izsolē, ir jāinformē RSA valde par šādu akciju pārdošanas kārtību un izsoles noteikumos, ir jāiekļauj informācija par spēkā esošo RSA akcionāru pirmpirkuma tiesību ievērošanas kārtību. Ja arī izsoles noteikumos nav norādīta informācija par pirmpirkuma tiesībām, tas neatceļ pirmpirkuma tiesību izmantošanas pienākumu, kas ir saistošs katra akcionāram, kurš vēlas iegādāties RSA akcijas, vai kurš tās ir iegādājies tiešā darījumā ar akcionāru vai izsoles ceļā.
Ja es vēlos nopirkt RSA akcijas.
Jebkurš RSA akcionārs ir tiesīgs lūgt RSA Valdi izsludināt www.autoosta.lv sadaļā, kur tiek izvietota informācija akcionāriem, paziņojumu par konkrētā akcionāra vēlmi iegādāties vai pārdot RSA akcijas.
Kas ir akcionāra paziņošanas pienākums?
Komerclikuma 2363.pants nosaka šādu akcionāra paziņošanas pienākumu:
“(1) Akcionārs, kuram pieder dematerializētās akcijas un kurš ieguvis vairāk nekā piecus procentus no sabiedrības akciju skaita, rakstveidā paziņo sabiedrībai par savu akciju kopējo skaitu un ar šo skaitu saistītajām balsstiesībām divu nedēļu laikā no to akciju iegūšanas dienas, kuras pārsniedz piecus procentus no sabiedrības akciju skaita.
[…]”
Kam pievērsīs uzmanību RSA akciju īpašumtiesību maiņas gadījumā?
Gadījumos, ja akciju pirkuma pārdevuma vai citas īpašumtiesību maiņas rezultātā kāds no akcionāriem zaudē vai iegūst būtisku līdzdalību vai izšķirošu ietekmi (Nacionālās drošības likums 40.pants un Komerclikuma 2363.pants) vai zaudē vai iegūst patiesā labuma guvēja un netiešās ietekmes statusu (Nacionālās drošības likums 41.pants), vai darījuma rezultātā notiek uzņēmuma pāreja (Nacionālās drošības likums 42.pants), statusu zaudējošam akcionāram un statusu iegūstošajam akcionāram papildus RSA Statūtos noteiktiem ierobežojumiem, darījumam jāsaņem LR Ministru kabineta atļauja Nacionālās drošības likuma un tam pakārtoto tiesību normu noteiktajā kārtībā.
Gadījumā, ja akcionārs neievēro likumdošanā noteikto kārtību, RSA ir tiesīga nepielaist jauno akcionāru pie lēmumu pieņemšanas un dividenžu saņemšanas, savukārt, nākamajā akcionāru sapulcē dienas kārtībā būtu iekļaujams jautājums par lēmuma pieņemšanu par prasības celšanu tiesā.
Sankciju režīma ievērošana
Jebkurā akciju īpašumtiesību maiņas gadījumā gan akcionāram, gan RSA ir pienākums pārliecināties vai darījuma dalībnieki /-s ir/nav pakļauts kādam no sankciju režīmos noteiktiem ierobežojumiem, tai skaitā, ievērojot Nacionālā drošības likuma īpašos ierobežojumus (Nacionālās drošības likums 37., 38., 39., 41.panti).
Gadījumā, ja tiek konstatēts kāds no sankciju ierobežojumiem, RSA uz laiku līdz turpina darboties konkrētais sankciju režīms, nepielaiž akcionāru pie lēmumu pieņemšanas, dividenžu saņemšanas, akciju īpašumtiesību maiņas darījumi netiek pieļauti.
Kādas ir sekas, ja nav ievērotas akciju pirmpirkuma tiesības vai akcionāra paziņošanas pienākums?
Jebkurā akciju īpašumtiesību maiņas gadījumā akcionāram jāievēro akcionāra paziņošanas pienākums un pirmpirkuma tiesību procedūras izmantošanas pienākums, un līdz šo pienākumu izpildei, akcionārs nevar izmantot balsstiesības, kas izriet no akcijām. RSA nepielaiž akcionāru, kurš nav izpildījis šos pienākumus, balsot akcionāru sapulcēs.
Akciju ķīlāšana
Vai es varu ieķīlāt sev piederošās RSA akcijas?
RSA Statūtu 3.6.punkts:
“3.6. Tiek noteikts akcijas atsavināšanas ierobežojums – akcija nav un nevar būt izmantota kā ķīlas priekšmets jebkuros darījumos ar trešajām personām.”
Jebkuri darījumi, kuru rezultātā kā ķīlas priekšmets izmantotas RSA akcijas, sākot ar 2024.gada 1.janvāri un turpmāk, netiks atzīti par tiesiskiem. Tāpat par tiesisku netiks atzīta akciju īpašumtiesību maiņa, ja tā notikusi kā akciju ķīlāšanas darījuma secīgs rezultāts, ja akciju ieķīlāšana notikusi pēc 2024.gada 1.janvāra.
Gadījumā, ja RSA rīcībā nonāk informācija par RSA akciju ieķīlāšanu, RSA pienākumos ir informēt akciju īpašnieku un, ja iespējams, ķīlas ņēmēju par RSA akciju ķīlāšanas liegumu.
RSA ir tiesīga neatzīt šādu īpašumtiesību maiņas darījumu, attiecīgi nepielaist jauno akcionāru pie lēmumu pieņemšanas un dividenžu saņemšanas, savukārt, nākamajā akcionāru sapulcē dienas kārtībā būtu iekļaujams jautājums par lēmuma pieņemšanu par prasības celšanu tiesā.